část 5. okna, komín atd….

…pozvolné dokončování venkovních prací na maringotce….

Následně kruhy svařené, opatřeny matnou černou a osazeny izolačním dvojsklem, vypadají na maringotce moc dobře, v mezi čase výroby oken došlo na háky a žlaby na střeše, klasika v pozinku , žlab 125mm se svody o průměru 80mm, háky jsou do konstrukce střechy našroubovány „Tex“ šrouby do jeklů, žlaby jsou dnes už parádní skládačka , kterou zvládne každý…..když dobře měří, což občas fakt neumím.

Peklo byli podhledy, dořezávání, pasování, kulatá střecha ukázala své drápky, palubky naříkají při instalaci, ale poddají se nakonec. Během toho dochází k neustálému dotírání sesichajících palubek, z toho by mě vzal prcek, ale dá se to. Kolem malého okna do kuchyňky je z lišt o dvou rozměrech vyroben krycí dvojrámeček, instalována konzole a anténa, venkovní osvětlení na boku a přední části. To jsou drobnosti, které baví a jsou hned.

Horší byla podlaha, nejprve byli do jeklového rámu vloženy desky nařezané na míru, opatřeny nátěrem (pro jistotu) a prostor jeklů vyplněn izolačním polystyrenem do podlah o síle 30 a 50mm křížem,

dokonale byl prostor rámu vyplněn. Kraje následně zapěněny a to celé poté zaklopeno první vrstvou osb desek. Vrstvy budou dvě , v koupelně tři a na ně nakonec přijde finální krytina – pravděpodobně vinyl. Během toho se pomalu začínají realizovat příčky koupelny, tam bude sprcháč, wc a umyvadlo – víc toho nepojme malá koupelna.

Aby se opticky místnost zvětšila je roh koupelny odstraněn a bude skosen , ve skosení vznikne prostor pro dveře 60cm široké. Dále je nad vchodem instalován „C“ profil pro posuvnou žaluzii na stínění vnitřního prostoru. Rám opět vyroben „samo domo“ z kvh hranolů 60x40mm , dovnitř přijdou osadit lamely. Celkově je rozměr rámu 170x200cm. Pracuje se také na plechování střechy, to je černé z eloxovaného hliníku, než bude střecha dokončena musí být instalován komín.

Ten stejně jako žlaby je dnes také skládačka, kterou dá každý , jen se odhodlat vyřezat díru do střechy…….komín je lehký, má cca 20kg , dvouplášť s vnitřním průměrem 130mm. Postaven a ukotven je na stropní konstrukci . Už zbývá jen krytina a venkovní část je skoro hotová.

Jen zmíním, že je nutné provést nepopulární práce jako například kompletní nátěr spodní části „podvozku“ a další neatraktivní serepetičky. To co bylo do nynějška koukatelné se promění ve zdlouhavé budování vniřku, izolace, rozvody, obložení stěn, je to však pod střechou tak v čase i nečase se může tvořit dál :-).

aktuální zevnějšek maringotky k závěru léta

P.S. ….pro ty co budují něco podobného a neví si rady klidně pište, alespoň v tom nebudu sám 😉 ……co vím o to se sklidem podělím

8 komentářů u „část 5. okna, komín atd….“

 1. Zdravím Luboši,

  moc rád bych se na maringotku podíval a na pár věcí zeptal, vzhledem k tomu, že o stavbě reálně uvažuju. Tak dej prosím, vědět kdyby se ti to hodilo a co mám vzít s sebou:-)

  Předem díky

  Petr

  1. Zdravím Petře, není problém maringotku vidět, v podstatě o víkendu kdykoliv a v týdnu spíš odpoledne, nebo k podvečeru. No a sebou stačí vzít snad jen tužku a papír kdyby těch informací bylo moc 🙂 .Zde na webu je kontakt na mě – email/mobil – tak se určitě domluvíme. Luboš

 2. Ahoj Luboši,
  také spravuji maringotku od základů a v současné době mě trápí, jak udělat komín. Líbí se mi, že píšeš, že se dá koupit nějaká skládačka, ale co jsme se dívali v obchodech, tak jsem nic nenašel a tak nevím kde ho koupit. Prosím, jestli bys mně poradil. Děkuji Jiří.

  1. Ahoj Jirko, ano, dlouho jsem přemýšlel jak přes dřevostavbu prohnat komín, nakonec jsem našel na http://www.levnekominy.cz vše co jsem potřeboval, použil jsem dvouplášťový nerez systém s izolací, to znamená, že je potřeba základna ( tu jsem upevnil do stropní konstrukce), poté 1metr dvouplášťové trubky s izolací a na to již jen komínek se stříškou. K tomu nějaké objímky a nerez prostup střechou – tam je potřeba si změřit sklon střechy – mají různé varianty. Ve vnitřní části od krbu k základně jsem použil klasiku – černý kouřovod, doporučuji nyní podle zkušeností do této roury vsadit i mezikus s klapkou aby se dal regulovat odtah do komínu – to budu dodělávat. Z tohoto eshopu mě volal pán a řekl mě potřebné informace a rád poradil jak by to vše mělo být. Nyní je již maringotka téměř hotová, topím dřevem i brigety, je použit litinový krb 5kw a je předimenzované, stačil by i méně výkonný. Zvaž i krb s externím přívodem vzduchu na spalování – to nemám a budu dodělávat v podobě nasávací mřížky z venkovního prostoru ke krbu. Kdyby cokoliv, jsem k službám 🙂 Luboš

 3. Ahoj lubos.
  Viete mi prosim poslat mail alebo nieco podobne kde by sme vedeli komunikovat ?
  Moj mail benzoo1@azet.sk potrevoval by som tiez nejake vecy okolo tekejto maringotky … dakujem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *