část 3. stavba střechy maringotky

další díl v pokračování stavby maringotky

další víkend, materiál na hromadě, člověk by nevěřil co vše se dá v osobáku odvézt a plán na další víkend je střecha. Ještě před samotnou montáží střechy došlo k zavětrování konstrukce ze všech stran, až nyní je to ta správná tuhost. Musím podotknout, že nebýt vybaven nářadím a pomocníky jako oscilační pila, pokosová pila, přímočarka, vrtačka a aku šroubovák – tak toto tak rychle vzniknout ani nemůže, vřele na takovéto domácí kutění mohu doporučit invertorovou svářečku – to je pracant a i takovej „prskal“ jako já dokáže svařit rám bez větší dřiny s chytáním oblouku, žádné z uvedeným nařadí není profi, jsou to hobby kousky ve směs značky Hecht, Makita a Scheepach. Pokosovou pilu doporučuji s pojezdem na možnost formátování i delších a širších prken.

Zpět ke střeše – záměr byl koupit co nejužší prkna aby se co nejméně kroutili během vysušování. Volba padla na prkna v délce čtyř metrů a šíře osm centimetrů. Představa byla celkem jasná, pomocí samořezných „TEX“ vrutů prkna do jeklů akušroubovákem zavrtat. Bohužel to tak snadno nelze provést a bylo třeba veškeré díry na spoje předvrtat.

To byl jednoduše MORDOR , vyvrtat a poté našroubovat celkem 500 šroubů je slušná makačka v teple na střeše.

To je v kostce vše 🙂 ….. opět cca 10 hodin nepřetržité práce kdy vrtání střídalo šroubování, občas se zařízl kraj střechy a pořád dokola. Musím napsat, že našroubování posledních deseti prknen už k večeru bylo vážně peklo a velmi jsem se přesvědčoval zda to nenechat na božskou jindy.

Počasí přálo , vše krásně proschlo tak druhý den nebyl problém instalovat první vrstvu lepenky. Použil jsem 3mm silnou s pískovanou vrstvou a fólií proti vodě z druhé strany v délce deset metrů. Už vyčerpán sám bych asi nebyl schopen, tak s pomocníkem byla neděle strávená opět na střeše při zakrývání. Bejvák je konečně pod střechou. Nyní je v plánu střechu oplechovat a připravit na finální krytinu a začít se věnovat venkovním opláštěním palubkami .

Teprve po těchto krocích můžou začít práce na oknech, podlaze a vnitřní instalaci včetně izolace…….takže jako obvykle rekapitulace materiálu – doplněna konstrukce o dalších 35metrů KVH hranolů, na střechu padlo 120ks prken v délce 4metry a cca 500 TEX vrutů,  do finále zakrytí bylo třeba 5 balíků lepenky a celé toto snažení si vyžádalo cca 20 hodin práce, toť prozatím vše a snad brzo díl čtvrtý, musím také někdy do práce…..:-)

2 komentáře u „část 3. stavba střechy maringotky“

  1. Dobrý den, velmi se nám líbí blog o stavbě maringotky. Také o ní uvažujeme. Mohl bych se vás zeptat, čím jste to zvenku natřeli (a kolikrát)? Je to lazura nebo barva? Jaký odstín? Vypadá to moc pěkně!
    Děkuji. L. Svítek

    1. Dobrý den, mockrát Vám děkuji a těší mě to, barva ,kterou jsem použil je „Eternal“ na venkovní použití, je to akrylová barva, velmi dobře kryje a vrstvy tam jsou celkem 3. Je to odstín 04 ( tmavě šedá ) , i interiér je natírán touto barvou, ale v bíle verzi.
      Jako nevýhodu vydím to, že na slunci ,tím že je to tmavé – zesvětlá, tak je potřeba po roce další nátěr, ale za vzhled se prostě musí něco objetovat 🙂 , maringotka je rok stará, takže delší zkušenosti s barvou zatím nemám. Luboš D.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *