část 5. okna, komín atd….

……to co rostlo před očima se proměnilo v titěrné a nekonečné práce – toť v kostce 🙂 . Kulatá okna – na vodním paprsku vyřezané kruhy o průměrech 100cm ( velké okno na boční straně ) a 50cm menší na přední straně do budoucí koupelny.

„natřené rámy oken“

Následně kruhy svařené, opatřeny matnou černou a osazeny izolačním dvojsklem, vypadají na maringotce moc dobře, v mezi čase výroby oken došlo na háky a žlaby na střeše, klasika v pozinku , žlab 125mm se svody o průměru 80mm, háky jsou do konstrukce střechy našroubovány „Tex“ šrouby do jeklů, žlaby jsou dnes už parádní skládačka , kterou zvládne každý…..když dobře měří, což občas fakt neumím.

„okno do koupelny“

Peklo byli podhledy, dořezávání, pasování, kulatá střecha ukázala své drápky, palubky naříkají při instalaci, ale poddají se nakonec. Během toho dochází k neustálému dotírání sesichajících palubek, z toho by mě vzal prcek, ale dá se to. Kolem malého okna do kuchyňky je z lišt o dvou rozměrech vyroben krycí dvojrámeček, instalována konzole a anténa, venkovní osvětlení na boku a přední části. To jsou drobnosti, které baví a jsou hned.

„instalace žlabů“

Horší byla podlaha, nejprve byli do jeklového rámu vloženy desky nařezané na míru, opatřeny nátěrem (pro jistotu) a prostor jeklů vyplněn izolačním polystyrenem do podlah o síle 30 a 50mm křížem,

dokonale byl prostor rámu vyplněn. Kraje následně zapěněny a to celé poté zaklopeno první vrstvou osb desek. Vrstvy budou dvě , v koupelně tři a na ně nakonec přijde finální krytina – pravděpodobně vinyl. Během toho se pomalu začínají realizovat příčky koupelny, tam bude sprcháč, wc a umyvadlo – víc toho nepojme malá koupelna.

Aby se opticky místnost zvětšila je roh koupelny odstraněn a bude skosen , ve skosení vznikne prostor pro dveře 60cm široké. Dále je nad vchodem instalován „C“ profil pro posuvnou žaluzii na stínění vnitřního prostoru. Rám opět vyroben „samo domo“ z kvh hranolů 60x40mm , dovnitř přijdou osadit lamely. Celkově je rozměr rámu 170x200cm. Pracuje se také na plechování střechy, to je černé z eloxovaného hliníku, než bude střecha dokončena musí být instalován komín.

Ten stejně jako žlaby je dnes také skládačka, kterou dá každý , jen se odhodlat vyřezat díru do střechy…….komín je lehký, má cca 20kg , dvouplášť s vnitřním průměrem 130mm. Postaven a ukotven je na stropní konstrukci . Už zbývá jen krytina a venkovní část je skoro hotová.

Jen zmíním, že je nutné provést nepopulární práce jako například kompletní nátěr spodní části „podvozku“ a další neatraktivní serepetičky. To co bylo do nynějška koukatelné se promění ve zdlouhavé budování vniřku, izolace, rozvody, obložení stěn, je to však pod střechou tak v čase i nečase se může tvořit dál :-).

aktuální zevnějšek maringotky k závěru léta

P.S. ….pro ty co budují něco podobného a neví si rady klidně pište, alespoň v tom nebudu sám 😉 ……co vím o to se sklidem podělím

6 thoughts on “část 5. okna, komín atd….

 1. Zdravím Luboši,

  moc rád bych se na maringotku podíval a na pár věcí zeptal, vzhledem k tomu, že o stavbě reálně uvažuju. Tak dej prosím, vědět kdyby se ti to hodilo a co mám vzít s sebou:-)

  Předem díky

  Petr

  1. Zdravím Petře, není problém maringotku vidět, v podstatě o víkendu kdykoliv a v týdnu spíš odpoledne, nebo k podvečeru. No a sebou stačí vzít snad jen tužku a papír kdyby těch informací bylo moc 🙂 .Zde na webu je kontakt na mě – email/mobil – tak se určitě domluvíme. Luboš

 2. Ahoj Luboši,
  také spravuji maringotku od základů a v současné době mě trápí, jak udělat komín. Líbí se mi, že píšeš, že se dá koupit nějaká skládačka, ale co jsme se dívali v obchodech, tak jsem nic nenašel a tak nevím kde ho koupit. Prosím, jestli bys mně poradil. Děkuji Jiří.

  1. Ahoj Jirko, ano, dlouho jsem přemýšlel jak přes dřevostavbu prohnat komín, nakonec jsem našel na http://www.levnekominy.cz vše co jsem potřeboval, použil jsem dvouplášťový nerez systém s izolací, to znamená, že je potřeba základna ( tu jsem upevnil do stropní konstrukce), poté 1metr dvouplášťové trubky s izolací a na to již jen komínek se stříškou. K tomu nějaké objímky a nerez prostup střechou – tam je potřeba si změřit sklon střechy – mají různé varianty. Ve vnitřní části od krbu k základně jsem použil klasiku – černý kouřovod, doporučuji nyní podle zkušeností do této roury vsadit i mezikus s klapkou aby se dal regulovat odtah do komínu – to budu dodělávat. Z tohoto eshopu mě volal pán a řekl mě potřebné informace a rád poradil jak by to vše mělo být. Nyní je již maringotka téměř hotová, topím dřevem i brigety, je použit litinový krb 5kw a je předimenzované, stačil by i méně výkonný. Zvaž i krb s externím přívodem vzduchu na spalování – to nemám a budu dodělávat v podobě nasávací mřížky z venkovního prostoru ke krbu. Kdyby cokoliv, jsem k službám 🙂 Luboš

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *